Jak začíná výroba ručně šitých bot na míru

Možná se rozhodujete, že si necháte ušít kvalitní boty na míru, ale zatím ještě nemáte s touto službou žádné zkušenosti. V následujícím příspěvku Vám přináším všechny důležité informace.

IMG_3401

Celý proces výroby ručně šitých bot na zakázku začíná na první schůzce se zákazníkem činností, která se nazývá „braní míry“. Zákazník se postaví na „plantograf“, což je jednoduchá pomůcka k získání otisků chodidel. Na tyto otisky si ještě vyznačím obvod chodidla a umístění prstních klubů. Poté obuvnickou mírou (metrem) změřím obvodové míry v oblasti prstních kloubů, nártu a obvod paty. V případě že se budou zhotovovat vyšší boty, měří se další míry dle potřeby. Dalším zdrojem informací mohou být oblíbené boty zákazníka, které je také možno proměřit.

IMG_2625

Dále tato schůzka pokračuje vzájemným upřesňováním požadavků kladených na budoucí obuv. Vybírá se střih, materiál, tvar špičky a podobně. Ujasňují se také finanční otázky a zákazník zaplatí zálohu. Na základě všech zjištěných informací a měrných podkladů zhotovím v následujících dnech model kopyta, který odešlu panu kopytáři, který podle něj vyrobí nový pár dřevěných kopyt na míru.

IMG_2522

Na druhé schůzce již předložím zákazníkovi k vyzkoušení zkušební model budoucích bot. Ten je zhotoven z obyčejného materiálu a není vypracován úplně do detailu. Konstrukce zkušebních bot je lepená. Linie střihu jsou naznačeny pouze v hrubých rysech. Účelem této zkoušky je zjistit jestli boty budou dobře sedět a jestli linie opticky ladí. Zákazník z tohoto modelu získá velmi dobrou představu o tom jak budou nové boty na noze vypadat. V případě že se najdou nějaké nedostatky, například zkušební boty někde tlačí nebo je třeba změnit tvar a podobně, potom je třeba provést další zkoušku dokud nejsou všechny nedokonalosti vyřešeny. Na přání je možno zanechat zákazníkovi zkušební pár k dlouhodobějšímu vyzkoušení.

Zacharias - 2012 078

Nyní je již možno přistoupit k výrobě nových bot načisto. Celý proces od naměření až po předání hotových bot trvá šest a více měsíců podle aktuálního počtu zakázek. Schůzky se mohou uskutečnit v naší dílně na Felbabce nebo přímo u zákazníka. Stačí se předem domluvit. Kontakt a adresu najdete zde

návrh střihu

Potom už začíná výroba. O tom jak vznikají ručně šité boty na míru čtěte zde.

Text a foto : Radek Zachariáš

Líbil se Vám můj příspěvek? Sdílejte ho:
Čtěte další příspěvky na téma:
, , ,